GRUDZIEŃ - ROD im.Żwirki i Wigury w Białystoku

Rodzinny Ogród Działkowy
im. Żwirki i Wigury
w Białymstoku
Przejdź do treści

GRUDZIEŃ

PORADNIK DZIAŁKOWCA > KALENDARZ PRAC


Porady ogrodnicze na grudzień



W SADZIE
● Ścinamy zrazy
Przygotowanie zrazów do wiosennego szczepienia polega na ścięciu  rocznych, zdrowych, silnych pędów i właściwym ich przechowaniu do  kwietnia. Podpisane pęczki zrazów przechowujemy w temperaturze 2-4°C,  umieszczone do 1/3 długości w wilgotnym piasku, trocinach lub torfie.
● Zimowe zabezpieczenia
Chociaż mroźne zimy zdarzają się co kilka lat, to z problemem  uszkodzeń mrozowych drzew i krzewów owocowych trzeba liczyć się co roku.  U większości gatunków spadki temperatury poniżej -25°C powodują  przemarznięcia pędów, a u gatunków mniej odpornych (brzoskwinia, morela,  niektóre grusze i jabłonie) mogą być zabójcze dla całych drzew.  Powstawaniu uszkodzeń mrozowych na pniach i nasadach konarów drzew  skutecznie zapobiega ich bielenie lub owijanie np. słomą. U drzewek  posadzonych jesienią przed nastaniem mrozów usypujemy wokół pnia 30 cm  kopczyk z ziemi. Specjalnego traktowania wymagają jeżyny bezkolcowe –  zdejmujemy je z rusztowania i układamy na ziemi w płytkim dołku,  okrywając np. stroiszem. Zainteresowanych tematem odsyłamy do  grudniowego wydania „działkowca”, gdzie oprócz praktycznych zaleceń  dotyczących zabezpieczania poszczególnych gatunków i odmian, można  przeczytać o tym co wpływa na zimowanie roślin – czyli jak sami  stymulujemy bądź osłabiamy ich mrozoodporność.


Z myślą o winogronach z tunelu
Pod osłonami warto uprawiać odmiany o dużych i atrakcyjnych owocach.  Zbiór winogron jest tu wcześniejszy o 4-6 tygodni, a sadząc odmianę  wczesną, owoców możemy spodziewać się już w lipcu. Jednocześnie pod  osłonami jest zimą o kilka stopni cieplej, dzięki czemu krzewy nie muszą  być tak starannie okryte jak w gruncie. Warto zainteresować się taką  uprawą – nie jest trudna, a korzyść i satysfakcja gwarantowane! Receptę  na super grona można znaleźć w grudniowym „działkowcu”.
  • · Modernizacja kwatery sadowniczej
Po jesiennym nawale pracy mamy wreszcie chwilę by zastanowić się nad  koniecznością zmian w działkowym sadzie. Czasem wystarczy kilka  zabiegów, aby radykalnie – i co najważniejsze szybko – odmłodzić  zaniedbany sad. Jak ocenić kiedy warto podjąć próbę ratowania tego co  już rośnie, a kiedy najlepszym rozwiązaniem jest wycięcie starych i  posadzenie nowych roślin? Co warto posadzić w zamian? To bardzo obszerne  zagadnienia dlatego odsyłamy do październikowego i listopadowego  „działkowca” – artykuły „Czas na zmiany” rozwieją wątpliwości.
OCHRONA ROŚLIN
● Profilaktyka
Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z  objawami zrakowaceń. Ograniczymy w ten sposób źródła rozprzestrzeniania  się wiosną zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce trzeba usunąć z  działki lub głęboko zakopać.



● Dokarmiamy ptaki
Ptaki należy dokarmiać mądrze czyli tak aby im nie szkodzić. Karmniki  muszą być utrzymane w czystości, a dokarmianie rozpoczynamy po nastaniu  mrozów i przerywamy podczas odwilży. Używamy pokarmów  pełnowartościowych. Nigdy nie stosujemy odpadków kuchennych.  Zainteresowanych zimowym menu poszczególnych gatunków ptaków odsyłamy do  grudniowego „działkowca”.

.
Darmowy licznik odwiedzin
Rodzinny Ogród Działkowy im. Żwirki i Wigury
ul. Ciołkowskiego 2/4 Białystok 15-245
e-mail: rodbialystok@wp.pl
tel . 533 330 001
rodzwirkiwigury@gmail.com
Wróć do spisu treści